Blog

5 powodów, dla których warto skorzystać z profesjonalnego tłoczenia płyt CD

5 powodów, dla których warto skorzystać z profesjonalnego tłoczenia płyt CD

5 powodów, dla których warto skorzystać z profesjonalnego tłoczenia płyt CD​

Jeśli przymierzasz się do wydania własnego krążka np. z muzyką, z pewnością zastanawiasz się, którą metodę nagrywania wybrać. Przy dużych nakładach tradycyjne wypalanie ich może pochłonąć nie tylko mnóstwo czasu, ale – przede wszystkim – energii. Z tego powodu od lat dużą popularnością cieszy się tłoczenie płyt CD. Czym ono jest i – najważniejsze – dlaczego warto z niego skorzystać? Poniżej przedstawiamy 5 powodów, dlaczego warto się zdecydować na tę technikę. Zachęcamy do lektury!

Czym jest tłoczenie płyt CD i DVD?

W pierwszej kolejności wyjaśnijmy, na czym polega ten proces wytwarzania krążków. Otóż tłoczenie płyt CD lub DVD to metoda produkcji nośników optycznych przy wykorzystaniu specjalnych, wysokowydajnych wtryskarek. Kompakty powstają z granulatu poliwęglanu, formowanego pod wysokim ciśnieniem. Kluczowy etap tego procesu stanowi odciskanie danych na nich z użyciem specjalnych niklowych matryc, powstałych w procesie tzw. glassmasteringu.

Gdy jeszcze przezroczysty krążek jest już gotowy, nanosi się na niego cienką warstwę aluminium, która umożliwia odczyt danych wiązce lasera w odtwarzaczach CD i DVD. W kolejnym kroku powłokę tę wykańcza się specjalnym lakierem ochronnym i utwardza się go za pomocą promieni UV. Tak przygotowane krążki są gotowe do kolejnego etapu produkcji, czyli naniesienia na nie nadruku.

Choć tłoczenie płyt CD może wydawać się skomplikowane, to w rzeczywistości taki proces produkcji gwarantuje błyskawiczne przygotowanie nawet dużych nakładów. Z tego powodu należy do najchętniej wybieranych metod, znacznie powszechniejszej niż duplikowanie (kopiowanie) nośników, które cechuje się mniejszą trwałością nośnika niż płyta tłoczona.

5 powodów, dlaczego warto wybrać tłoczenie płyt CD

Gdy już dowiedziałeś się więcej o tym, czym jest ten sposób produkcji nośników optycznych, pozwól, że opowiemy więcej o tym, jakie ma ona zalety i dlaczego uważamy, że to właśnie z tej technologii warto skorzystać. Poznaj 5 powodów, dla których tłoczenie płyt CD należy do najchętniej wybieranych technik.

5 powodów, dla których warto skorzystać z profesjonalnego tłoczenia płyt CD

1. Wysoka jakość dźwięku i obrazu

To, co wyróżnia ten sposób, to przede wszystkim wysoka dokładność odwzorowania dźwięku i obrazu. Wynika to z faktu, że do tłoczenia płyt wykorzystuje się specjalną matrycę, gwarantującą precyzję zapisu danych. To sprawia, że dźwięki są czyste, a jakość każdego nośnika jest wysoce powtarzalna. To istotne, gdyż dzięki temu każdy nabywca może cieszyć się takimi samymi wrażeniami (pod warunkiem że ma odpowiedni sprzęt do odtwarzania). Co ważne – taki sposób zapisu na kompakcie ogranicza ryzyko potencjalnych błędów odczytu.

Warto dodać, że duże znaczenie ma sam materiał wykorzystywany do wytwarzania krążków. Poliwęglan oraz wysokiej jakości aluminium wykorzystywane do metalizacji znacznie przekłada się na jakość odtwarzania.

2. Trwałość nośnika i zapisu

Metoda ta gwarantuje, że dane zapisywane na dysku będą trwałe, tak samo, jak sam nośnik. Wynika to z dwóch przyczyn. Przede wszystkim – w procesie tłoczenia płyt CD używa się poliwęglanu. Tworzywo to wykorzystuje się m.in. do produkcji szyb lotniczych. Charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na oddziaływanie mechaniczne i promieniowanie UV. Z drugiej strony – w przeciwieństwie do zwykłego nagrywania, gdzie zapis nanoszony jest przez promień lasera, podczas tłoczenia treści są fizycznie wytłaczane. To znacznie podnosi ich odporność na uszkodzenia. Ponadto – dobry wytwórca zawsze dba o najwyższą kontrolę jakości, dzięki czemu ewentualne błędy są eliminowane na etapie produkcji.

5 powodów, dla których warto skorzystać z profesjonalnego tłoczenia płyt CD

3. Tempo tłoczenia płyt

Często jako atut tej metody wymienia się tempo pracy. Zgadza się, ale należy pamiętać, że dużo zależy m.in. od doświadczenia przedsiębiorstwa, a także od parku maszynowego, jakim dysponuje. Zlecając tłoczenie płyt CD naszej firmie, masz gwarancję, że błyskawicznie wykonamy zlecenie nawet przy bardzo dużych nakładach. Wynika to z faktu, że dysponujemy nowoczesnymi urządzeniami i mamy niezbędne know-how, aby realizować nawet najambitniejsze zadania.

4. Relatywnie niskie koszty tłoczenia

Czas kosztuje. Jednak wyjaśniliśmy już, że tempo wytłaczania płyt CD gwarantuje często szybkie dostawy. Możesz być więc spokojny o to terminowość zlecenia… A jak wyglądają koszty? Zaznaczmy od razu – przy mniejszych nakładach bardziej opłacalne jest laserowe nagrywanie kompaktów. Jednak gdy zamierzasz wydać większą liczbę krążków – wówczas zdecydowanie warto postawić na tłoczenie. Wynika to z faktu, że najdroższe są koszty wejściowe. Przygotowanie glassmastera pochłania znaczną ilość budżetu, ale im więcej nośników powstaje, tym niższa cena jednostkowa.  

5. Usługi dodatkowe obok tłoczenia

Wiele tłoczni oferuje nie tylko usługę produkcji płyt CD. Digi Pres również. Możesz zlecić nam tłoczenie kompaktów, a z drugiej strony – zdecydować się na wydruk atrakcyjnych labeli na nie. Wykorzystujemy do tego celu sitodruk, offset oraz druk cyfrowy. Poza tym dostarczamy opakowania na dyski oraz materiały poligraficzne. Więcej o tym, co dla Ciebie zrobimy w ramach współpracy nad Twoimi krążkami, chętnie opowiemy podczas osobistego kontaktu.

Zamierzasz wydać własną płytę? Skorzystaj z usług tłoczenia w naszej firmie!

Metoda ta ma wiele zalet, zdecydowanie wartych rozważenia przed wydaniem kompaktu. Choć w artykule wskazujemy główne korzyści dla twórców muzyki, warto wiedzieć, że tłoczenie płyt CD i DVD skierowane jest także do twórców filmów i nie tylko. Wybierając natomiast współpracę z naszą tłocznią, masz gwarancję najwyższej jakości wykonania. Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z nami!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *