Zamawiając kasetę, chcesz, aby Twój produkt końcowy wyglądał jak najlepiej.
Techniczne przygotowanie plików i wybór odpowiednich metod druku zarówno kasety, jak i okładki, są równie ważne co sam projekt kreatywny. Odpowiednio zaprojektowane i wyeksportowane pliki graficzne przekładają się również na krótszy czas produkcji zlecenia. Jak projektować pliki graficzne, aby stworzyć zachwycającą realizację, wykorzystując maksimum możliwości produkcyjnych? Już odpowiadamy!
Jak wybrać najlepszy nadruk dla Twojej kasety?
Nowoczesne technologie drukarskie dają nam kilka możliwości zadruku labela na kasecie magnetofonowej. Każda z nich – tamponodruk, druk UV i naklejka – mają swoje wady i zalety, a wybór najlepszej metody zależy od efektu końcowego jaki chcemy osiągnąć, nakładu oraz samego projektu.
Czym różni się tamponodruk od druku cyfrowego na kasecie?
Tamponodruk na kasecie
Tamponodruk to metoda nanoszenia farby bezpośrednio na powierzchnię kasety za pomocą miękkiego gładkiego stempla, tzw. tamponu. Idealnie nadaje się do prostych grafik wektorowych i drobnych napisów, ze względu na wysoką rozdzielczość nadruku. Ze względu na ograniczenia technologiczne, tamponodruk na kasecie może być wykonany w jednym kolorze.
Dostępne kolory znajdziesz tutaj: Wzornik kolorów tamponodruk
Nadruk cyfrowy InkJet
Nadruk UV nanoszony jest na powierzchnię kasety metodą Inkjet i utwardzany lampą UV. Ten rodzaj zadruku możemy wykonać na całej powierzchni kasety (tzw. Fullface) lub punktowo. Druk cyfrowy bezpośrednio na kasetach sprawdzi się w szczególności do wielokolorowych grafik, zdjęć, tła renderowanego, itp. Nie polecamy jednak tej metody, jeśli projekt zawiera drobne napisy, które mogą wyjść nieostre, rozmazane. Efekty jakie możemy uzyskać w druku UV na kasetach to solid, czyli pełne krycie, gdy zastosujemy biały poddruk lub nietransparentne C-0, lub transparent, który nie uwzględnia białego poddruku i daje efekt półprzezroczystości.
Naklejka z nadrukiem cyfrowym
Label sticker to nadruk na kasetę w formie naklejki wydrukowanej cyfrowo na papierze samoprzylepnym. Jakość takiego nadruku jest porównywalna do wydruku offsetowego. Nadaje się zarówno do grafik rastrowych, jak i drobnych napisów, jednak w przypadku bardzo ciemnych kolorów grafik na obrzeżach naklejki mogą być widoczne białe ramki (po nożu do rycowania).
Jak widać, na pytanie jaki nadruk na kasecie jest najlepszy nie ma jednej odpowiedzi – wszystko zależy od projektu i zamierzonego efektu końcowego. Każda z technik ma swoje wady i zalety, a jeśli nie wiesz co najlepiej sprawdzi się w przypadku Twojego pomysłu nasi specjaliści odpowiedzą na każde pytanie.
Jak technicznie przygotować projekt nadruku na kasetę audio?
Jeśli zdecydowałeś_aś się już na konkretną technologię, pobierz odpowiedni szablon nadruku na kasetę i zastosuj się do wytycznych.
Wymagania techniczne plików do tampodruku:
- Format pliku – PDF v. 1.3 do 1.5 lub TIFF.
- Wymiary 1:1.
- 1 kolor, 100% nasycenia.
- Preferowane grafiki wektorowe.
- Optymalna rozdzielczość 300 dpi.
- Odległość obiektów graficznych i tekstów od krawędzi powierzchni zadruku 3mm.
- Pliki bez warstw (spłaszczone) i bez znaczników.
- Zalecana kompresja LZW.
- Minimalny rozmiar napisów: drukowanych jednym kolorem – dla krojów jednoelementowych 6 pt; dla krojów dwuelementowych 7 pt.
Wymagania techniczne plików do nadruku UV / label stickers:
Postępuj jak w instrukcji przygotowaniu plików do druku poligrafii poniżej.
Nadruk na kasetę gotowy?
Czas na przygotowanie okładki.
Zarówno w przypadku opakowania drukowanego typu Ocard, jak i plastikowego pudełka z okładką Jcard, wymagania techniczne plików są podobne. W zależności od wybranego opakowania, będziesz potrzebować jednego z szablonów dostępnych tutaj:
Wymagania techniczne plików do tampodruku:
- Format pliku – PDF v. 1.3 do 1.5 lub TIFF.
- Wymiary 1:1 (w pracach wielostronicowych wymiary stałe dla wszystkich stron).
- Spady 3mm z każdej strony.
- Tryb kolorów CMYK, bez osadzonych dodatkowych profili (lub zadany profil Coated Fogra 39 (ISO 12647-2):2004).
- Maksymalne nafarbienie dla papieru powlekanego 320%, dla niepowlekanego 250%.
- Optymalna rozdzielczość 300 dpi. W przypadku obrazów kolorowych i grayscale o rozdzielczości wyższej niż 350 dpi dokonamy automatycznego zmniejszenia do rozdzielczości 300 dpi. Przysłanie grafiki o niższej rozdzielczości niż minimalna oznacza akceptację na obniżenie jakości reprodukcji danego zdjęcia.
- Projekt powinien być wyśrodkowany na stronie, a pole strony powinno mieć wymiary projektu powiększone o rozmiar spadów.
- Odległość obiektów graficznych i tekstów od linii cięcia min. 3 mm.
- Pliki bez warstw (spłaszczone) i bez znaczników cięcia.
- Zalecana kompresja LZW.
- Czarne teksty na kolorowym tle (CMYK) muszą być nadrukowane (overprint). – w celu uzyskania większej głębi czarnego w obszarach apli należy generować go z 4 kolorów. Zalecane składowe to C 60, M 60, Y 60, K 100.
- Wszystkie bitmapy powinny być zapisane w trybie CMYK 8 bit na kanał, rozdzielczość 300dpi.
- Wszystkie strony powinny być generowane przy użyciu tych samych ustawień.
- Minimalny rozmiar napisów: drukowanych jednym kolorem – dla krojów jednoelementowych 6 pt; dla krojów dwuelementowych 7 pt; drukowanych więcej niż 1 kolorem lub w kontrze wynosi: dla krojów jednoelementowych 8 pt; dla krojów dwuelementowych 10 pt.
Wymagania techniczne plików do tampodruku:
- Muszą być przygotowywane jako oddzielny kolor dodatkowy w projekcie lub w oddzielnym pliku o wymiarach identycznych z plikiem projektu.
- Obiekty oznaczające w grafice lakier wybiórczy, hot stamping, tłoczenie muszą mieć zadany atrybut nadrukowywania (overprint), oraz powinny być przygotowane jako wektory.
- Minimalna grubość obiektu / linii w lakierze punktowym w to 0,5 mm ( negatyw – 1 mm).
- Tłoczenie – obiekty powinny być większe niż 2 mm.
- Hot stamping – minimalna grubość lini – 0,3 mm, odstęp pomiędzy liniami to minimum – 0,4 mm.
- Plik na hot stamping, tłoczenie musi być przygotowany w krzywych – 100% pokrycia.
Preferujemy pliki produkcyjne bez dodatkowych informacji i znaczników w projekcie + dodatkowy plik poglądowy ze znacznikami (nazwy plików muszą jednoznacznie określać rodzaj pliku).
Jeżeli pliki produkcyjne zawierają dodatkowe informacje (np. linie wykrojnika) powinny być umieszczone na osobnej warstwie, w kolorze spotowym (kontrastowym do przygotowanej grafiki), z atrybutem overprint.
O tym warto pamiętać:
Rodzaj zastosowanego wykończenia / uszlachetnienia druku ma wpływ na kolorystykę i odcień koloru może minimalnie odbiegać od projektu. Matowa folia zmniejsza nasycenie kolorów, folia błyszcząca podbija kontrast.
Obraz na monitorze zawsze będzie jaśniejszy niż na wydruku. Z tego powodu należy pamiętać o kontraście między elementami projektu (szczególnie ciemnymi kolorami) – nie zawsze to co widoczne na ekranie będzie wyraźne po wydrukowaniu. Jeśli chcesz mieć pewność, że wydruk będzie spełniał Twoje oczekiwania, zalecamy wykonanie certyfikowanego proofa cyfrowego (możesz go wykonać u nas lub dostarczyć gotowy wydruk).