Nadruki na płytach CD/DVD
Naszym celem jest kompleksowa obsługa klientów. Dlatego – obok tłoczenia kompaktów, winyli i wykonywania innych powiązanych usług, proponujemy klientom nadruk na płytach CD i DVD. Wszak wydanie własnego krążka z muzyką wymaga nie tylko nagrania ścieżki dźwiękowej. To również odpowiednia oprawa przyciągająca wzrok i wywołująca odpowiednie wrażenie na odbiorcy. Dlatego drukowanie odpowiednich labeli stanowi istotny element procesu wydawniczego albumów muzycznych, jak i wszystkich innych dzieł, które da się zapisać na nośniku optycznym.
Jako specjaliści z bogatym doświadczeniem w swojej branży stawiamy na wysoką jakość wykonania i ściśle indywidualne podejście. Dlatego, jeśli szukasz partnera, któremu możesz powierzyć wykonanie nadruków na płytach CD i DVD – zachęcamy do zapoznania się i skorzystania z prezentowanej oferty.
Wysokiej jakości nadruki na płytach
Najwyższy profesjonalizm – to nie jedyna cecha, jaka wyróżnia nas na rynku. Oprócz tego stawiamy na nowoczesne technologie, dzięki którym drukowanie etykiet na kompakty przebiega szybko i sprawnie, a ich jakość jest zachwycająca. Do tego celu wykorzystujemy trzy różne techniki:
- cyfrową,
- sitodruk,
- offset.
Każda z tych technologii ma swoje zalety, sprawdzające się w określonych okolicznościach. Wszystkie zapewniają wyraźne i efektowne nadruki na płytachCD i DVD. Gwarantujemy, że po ujrzeniu własnego krążka z przygotowaną przez nas etykietką będziesz więcej niż zachwycony.
Nadruki nie tylko dla branży muzycznej
Warto zauważyć, że tego typu nadruki są przeznaczone dla rozmaitych branż. Drukowanie na płytach CD lub DVD zalecane jest np. w przypadku potrzeby dostarczenia różnego rodzaju danych na nośnikach optycznych. Kompakty powszechnie wykorzystywane są m.in. do nagrywania na nich m.in.:
- materiałów promocyjnych,
- wyników badań lekarskich i weterynaryjnych,
- raportów, sprawozdań i wyników audytów z różnych przedsiębiorstw…
…i wielu innych informacji. Korzystając z takiej opcji, możesz nanieść na krążek etykietę z logiem czy nazwą własnej firmy. Nadruk wówczas spełnia funkcję mobilnego nośnika marketingowego, wzmacniającego identyfikację marki. Jeśli dodatkowo dobierzesz do tego odpowiednie opakowanie – kopertę czy wybrany rodzaj pudełka, zestaw będzie sprawiał wrażenie w pełni profesjonalnego, co spotka się z aprobatą odbiorcy.
Nie tylko nadruki – mamy także szereg innych usług!
Jak wspomnieliśmy wyżej – proponujemy klientom szeroki pakiet możliwości w zakresie wydawania płyt CD i DVD. Dzięki temu możemy zaoferować nie tylko drukowanie na kompaktach, ale i przygotowanie ich od podstaw. Będąc jedną z najstarszych tłoczni nośników optycznych w kraju, mamy know-how, aby przygotować wysokiej i powtarzalnej jakości nagrania. Nagrywamy m.in. płyty audio, wideo, jak i z danymi. Dostarczamy też opakowania na nie. Jako że jesteśmy świadomi wpływu oddziaływania człowieka na przyrodę, proponujemy m.in. ekopacki, które są w całości biodegradowalne.
Dostępne w Digi Pres usługi poligraficzne oraz prezentowane na tej stronie nadruki stanowią dopełnienie propozycji związanych z tłoczeniem płyt CD i DVD. Często elementy te są integralną częścią wydania. Dzięki tak szerokiej ofercie możesz zrealizować cały plan jego publikacji u jednego, zaufanego partnera. Która metoda drukowania na krążkach będzie odpowiednia? Sprawdź to!
Nadruki na płytę CD i DVD metodą sitodruku
Jedną z technik, jaką wykorzystujemy w naszym zakładzie, jest sitodruk. Technologia ta została opracowana przed wiekami, w krajach Dalekiego Wschodu, przy czym źródła wzmiankują o jednym Japończyku – Yuzensai Miyasaki. W tamtych czasach używano go przede wszystkim do wykonywania misternych i pięknych wzorów na strojach. Z biegiem lat jednak okazało się, że z powodzeniem znajdzie zastosowanie również przy drukowaniu na innych powierzchniach, w tym m.in. na drewnie, metalu, czy w końcu – tworzywach sztucznych, z których powstają kompakty.
Jak natomiast działa sitodruk? Najprościej ujmując – nadruki na płytach CD i DVD powstają z jego pomocą przez przetłoczenie farby za pomocą rakla przez oczka sita (najczęściej polimerowego lub metalowego), na które został naniesiony szablon. Następnie utwardza się je z użyciem lampy UV, dzięki czemu uzyskuje się trwały wzór. W przypadku druku wielokolorowego proces ten powtarza się z każdą barwą, aż do uzyskania pożądanego rezultatu.
Podstawową zaletą tej technologii drukowaniana płytach CD i DVD jest gwarancja uzyskania wysoce nasyconych kolorów. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na głębię czerni. Zwykle wykorzystuje się go przy nadrukach jednokolorowych, choć bywa stosowany również w przypadku prac wielokolorowych. Ponadto sitodruk charakteryzuje się trwałością, wysoką precyzją wykonania, a także możliwością zastosowania różnych efektów specjalnych, uatrakcyjniających krążek.
Kiedy warto skorzystać z opisywanej techniki? Otóż wydanie płyty CD z własnym nadrukiem i zadrukowanie jej sitodrukiem najlepiej sprawdza się w sytuacji, gdy zależy Ci na dużych nakładach. Wynika to z faktu, że koszty wstępne, związane m.in. z utworzeniem szablonów, są dość wysokie. W miarę jednak wzrostu liczby zadrukowywanych kompaktów cena za jeden krążek zaczyna spadać.
Z tego samego powodu nie zaleca się go przy niższych nakładach. Jak koszty i jakość wyglądają w przypadku kolejnych technologii, jakie wykorzystujemy w naszym zakładzie? O tym przekonasz się poniżej. Zostań z nami!
Drukowanie na płytach CD i DVD metodą offsetową
Offset to kolejna metoda poligraficzna, która znajduje szerokie zastosowanie w wykonywaniu nadruków na kompakty i nie tylko. Technologia ta powstała u schyłku XIX wieku i od tamtej pory używa się jej w najróżniejszych branżach. Wykorzystuje właściwości hydrofobowe i oleofobowe do przyciągania i odpychania wody oraz farb. Najpierw była wykorzystywana do wykonywania nadruków na puszkach, jednak szybko zaczęto jej używać m.in. w prasie, przemyśle odzieżowym i wielu innych. Obecnie także i nasza firma korzysta z tej metody drukowania, by tworzyć wysokiej jakości nadruki na płytachCD i DVD.
Nazywa się go również drukiem pośrednim, gdyż wykorzystuje element pośredniczący między matrycą a powierzchnią zadrukowaną, czyli specjalny cylinder, pokryty gumą offsetową. Proces druku wygląda mniej więcej tak, że farba przenoszona jest z aluminiowej matrycy (z obrazem wykonanym metodą CTP) na ww. wałek, a ten nakłada ją na podłoże drukowe.
Warto wiedzieć, że technologii tej użyto jako pierwszej do wykonywania nadruków na płytach CD i później – DVD. Nic dziwnego – offset gwarantuje wysoką jakość, szczególnie jeśli chodzi o ostrość uzyskanego obrazu. W druku tym standardowo wykorzystuje się paletę barw CMYK i białą aplę. Jednak można go również uszlachetnić lub używać barw spoza tej gamy. Drukowanie tym sposobem zaleca się zwłaszcza wtedy, gdy na wierzch kompaktu mają być nanoszone fotografie lub grafiki wysokiej rozdzielczości.
Jak wygląda zaś cały proces przygotowania druku? Nim powstaną płyty CD czy DVD z Twoim własnym nadrukiem, najpierw przygotowuje się odpowiedni projekt. Gdy ten jest już gotowy, tworzy się płyty drukarskie osobno dla każdego koloru, nanosząc na nie obraz z użyciem światła laserowego. Kolejny krok to już drukowanie, o którym więcej napisaliśmy wyżej. Później kompakty są suszone i utwardzanie w lampach UV, aby utrwalić efekt pracy.
Obok wysokiej jakości nadruku, offset gwarantuje też dużą jego trwałość, a także możliwość drukowania w najróżniejszych kolorach. Ponadto – podobnie jak sitodruk, jest najlepszy w przypadku dużych nakładów. Wysokie koszty początkowe związane z przygotowaniem matryc skutecznie maleją przy dużej liczbie wydawanych krążków.
Nadruk na płycie CD metodą Inkjet UV
Ostatnia metoda, jaką wykorzystujemy w Digi Pres do drukowania m.in. na DVD to druk cyfrowy – Inkjet UV. W przeciwieństwie do offsetu i sitodruku jest bezpośrednim sposobem wykonywania nadruków. Oznacza to, że między głowicami a powierzchnią drukową nie ma żadnego pośredniczącego elementu. Niesie to ze sobą szereg zalet, w tym m.in. mocne skrócenie procesu przygotowania. Nie musimy bowiem tworzyć żadnych szablonów czy naświetlać matryc, by z nich przenosić farbę na dany materiał. Wystarczy tylko projekt. W trakcie drukowania kolory i wzór utrwalane są natychmiast z użyciem lampy UV, dzięki czemu wykonanie etykiet na płyty CD czy DVD trwa krótko.
Druk cyfrowy wykorzystuje paletę barw CMYK, co pozwala uzyskać wiele rozmaitych barw. Charakteryzuje się również doskonałą jakością drukowania. Idealnie radzi sobie z dużymi przejściami tonalnymi, a także detalami obrazów o wysokiej rozdzielczości. Wynika to m.in. z wykorzystania specjalnego rodzaju tuszu UV, który dozowany jest w mikrokropelkach na podłoże, a następnie utwardzany za pomocą światła ultrafioletowego. W wyniku zachodzącej w atramencie reakcji chemicznej zostaje on natychmiast utwardzony, dzięki czemu nadruk na płycie CD, DVD czy innym materiale charakteryzuje się rewelacyjną ostrością, bez ryzyka rozmazania.
Warto podkreślić, że szybkość i jakość drukowania to tylko jedna strona Inkjet UV. Druga zaś to wysoka trwałość druku, odpornego na ścieranie i blaknięcie. Z powodu szybkości procesu oraz niskich kosztów wejściowych, znakomicie sprawdza się on przede wszystkim w przypadku wydawania kompaktów w niewielkich nakładach. Wskazuje się, że koszty wykorzystania technologii cyfrowej są optymalne do 500 sztuk. Im ich więcej natomiast, tym cena za realizację takiego zlecenia może niekorzystnie rosnąć. Należy przy tym dodać, że z tej techniki warto skorzystać także w sytuacji, gdy zależy Ci na jak najszybszym wydaniu płyt.
Zleć wykonanie nadruków sprawdzonej firmie!
Trzy różne technologie. Każda doskonale zdaje egzamin w tym samym zadaniu. Różnica? Przede wszystkim w tempie i skali wykorzystania. Gwarantujemy jednak, że niezależnie od tego, którą techniką wykonasz u nas nadruk na własną płytę CD lub DVD – będziesz z nich zadowolony. Chcesz dowiedzieć się więcej o usługach, jakie świadczymy? Zachęcamy zatem do kontaktu!
Specyfikacja nadruku na płytach CD / DVD
- preferowany format pliku – PDF v. 1.3 do 1.5 lub TIFF
- wymiary 1:1 + spad 1:1 z każdej strony
- projekt powinien być wyśrodkowany na stronie, pole strony powinno mieć wymiary projektu powiększone o rozmiar spadów
- nie należy zaznaczać otworu płyty i docinać projektu do kształtu płyty; idealny projekt to kwadrat o boku 130 mm ze środkiem zaznaczonym krzyżykiem
- litery, logotypy oraz wszelkiego typu inne znaki muszą być zamienione na krzywe
- sitodruk – kolory CMYK lub PANTONE Solid Coated; druk offsetowy i cyfrowy – kolory CMYK
- maksymalna ilość kolorów nadruku na płytach: sitodruk – 5 kolorów (np. biała apla + CMYK) offset – 6 kolorów (np. biała apla + CMYK + dodatkowy kolor PANTONE lub lakier UV), cyfra – 5 kolorów (biała apla + CMYK)
- minimalna wartość koloru w projektach do druku offsetowego – 15%
- optymalna rozdzielczość 300 dpi. W przypadku obrazów kolorowych i grayscale o rozdzielczości wyższej niż 350 dpi dokonamy automatycznego zmniejszenia do rozdzielczości 300 dpi. Przysłanie grafiki o niższej rozdzielczości niż minimalna oznacza akceptację na obniżenie jakości reprodukcji danego zdjęcia.
- odległość obiektów graficznych i tekstów od krawędzi min. 2 mm
- pliki bez warstw (spłaszczone) i bez znaczników
- zalecana kompresja LZW
- czarne teksty na kolorowym tle (CMYK) muszą być nadrukowane (overprint) – w celu uzyskania większej głębi czarnego w obszarach apli należy generować go z 4 kolorów. Zalecane składowe to C 60, M 60, Y 60, K 100
- wszystkie bitmapy powinny być zapisane w trybie CMYK 8 bit na kanał, rozdzielczość 300 dpi
- minimalny rozmiar napisów dla krojów jednoelementowych 4 pt (5 pt w kontrze); dla krojów dwuelementowych 5,5 pt (6,5 pt w kontrze)
- minimalna grubość linii: 0,25 pt (0,35 pt w kontrze)