Blog

Nowoczesne technologie w tłoczeniu płyt CD – co warto wiedzieć?

Nowoczesne technologie w tłoczeniu płyt CD – co warto wiedzieć?

Niejednokrotnie wieszczono już koniec ery optycznych nośników danych, które miały być wyparte przez cyfrową dystrybucję, jednak nadal cieszą się one bardzo dużą popularnością. Są powszechnie wykorzystywane m.in. w branży związanej z filmami oraz grami komputerowymi, jednak zdecydowanie najczęściej służą do zapisu muzyki. W przypadku ostatniego z zastosowań używa się płyt CD i w artykule wyjaśniamy najważniejsze kwestie związane z ich produkcją. Dowiesz się z niego, między innymi czym jest tłoczenie takich krążków oraz jakich nowoczesnych technologii używa się do realizacji tego procesu – zapraszamy do lektury!

Kilka ciekawostek związanych z płytami CD

Opatentowane przez firmy Sony oraz Philips, do powszechnego użytku weszły w latach 80. ubiegłego stulecia, jednak pracę nad nimi rozpoczęto ponad 10 lat wcześniej. Na powierzchni płyt CD znajdują się miniaturowe wgłębienia oraz płaskie powierzchnie – określane odpowiednio jako „pits” oraz „lands” – które są fizycznym zapisem danych. Te przysłowiowe „dołki” i „górki” stanowią odpowiedniki zer, natomiast granice pomiędzy nimi to jedynki systemu binarnego wykorzystywanego przez urządzenia cyfrowe. Do ich odczytu służy laser, którego światło odbija się od powierzchni lub jest przez nią absorbowane – stąd krążki te powszechnie określa się mianem dysków optycznych.

W budowie płyty CD można wyróżnić 3 warstwy:

  • baza wykonana z tworzywa sztucznego (poliwęglanu),
  • lustrzana powłoka, od której odbija się światło lasera – najczęściej tworzy ją cienka warstwa aluminium,
  • akryl lub światłoutwardzalny lakier – przezroczysty materiał chroniący znajdującą się pod nim metaliczną powłokę przed zabrudzeniami oraz uszkodzeniami mechanicznymi.

Jako ciekawostkę warto jeszcze dodać, że każda standardowa płyta CD ma średnicę 12 cm i grubość oscylującą w granicach 1,2 mm.

Poznaj wszystkie rodzaje płyt CD

Użytkownicy komputerów z pewnością doskonale kojarzą nośniki optyczne CD-ROM, gdyż były i wciąż są one wykorzystywane do fizycznej dystrybucji oprogramowania. Umożliwiają jedynie odczyt danych, które raz zapisane nie mogą być modyfikowane czy usuwane.

Jednak istnieją jeszcze 3 inne rodzaje płyt kompaktowych:

  • Audio-CD – są odpowiednikami krążków CD-ROM, jednak służą do dystrybucji muzyki,
  • CD-R – sprzedawane „czyste” mogą być raz zapisane danymi przez użytkownika np. przy użyciu komputerowej nagrywarki,
  • CD-RW – można wielokrotnie nagrywać na nich dane oraz je kasować.

Tłoczenie płyt CD – czym różni się od kopiowania (duplikacji)?

To proces powielania danych na nośnikach o korzeniach sięgających początków płyt winylowych, na których rowki ze ścieżkami audio było wytłaczane. W pewnym sensie na podobnej zasadzie odbywa się to w przypadku krążków CD, stąd metodę tę przyjęło się określać mianem tłoczenia (duplikacja). Na ich powierzchni fizycznie odciskane są wspomniane wcześniej wgłębienia. Kopiowanie również jest metodą zapisu danych na nośnikach optycznych, jednak realizowaną odmienną techniką. W tym przypadku powierzchnia krążka jest odpowiednio wypalana światłem lasera.

Choć proces kopiowania jest szybki, tak powielane w ten sposób płyty są bardzo podatne na uszkodzenia, a trwałość zapisanych na nich informacji jest relatywnie krótka – przeciętnie około 10 lat. Tłoczone CD mają znacznie dłużą żywotność, są odporniejsze na uszkodzenia, a do tego sam proces ich wytwarzania jest znacznie tańszy w przypadku produkcji masowej.

Nowoczesne technologie tłoczenia płyt CD – jak wygląda ten proces?

Stosowane obecnie technologie do realizacji tego procesu gwarantują doskonałą jakość zapisu informacji, jak i ponadprzeciętną żywotność nośników optycznych. Aby przeprowadzić tłoczenie płyt CD, wcześniej przygotowuje się matrycę. Najpierw na szklany krążek z wysoką precyzją przenoszone są dane (poprzez wypalanie), które później znajdą się na nośnikach kompaktowych. Na koniec szklana ‘matka’ w procesie metalizacji i galwanizacji pokrywana jest warstwą niklu, który tworzy jej metalowy negatyw, z którego następnie duplikowane są płyty.

Dopiero od tego momentu może rozpocząć się faktyczny proces tłoczenia, który obejmuje m.in.:

  • umieszczenie matrycy w specjalnie przygotowanej formie wtryskowej mającej kształt oraz średnicę płyty CD,
  • wtłoczenie do formy płynnego poliwęglanu (powstaje po podgrzaniu granulatu z tego materiału),
  • wystudzenie krążka (są już na nim dane odciśnięte z matrycy) i naniesienie na niego powłoki metalicznej,
  • zabezpieczenie powierzchni lakierem utwardzanym pod wpływem światła.

Ostatni, ale niezwykle istotny etap tłoczenia płyt CD to weryfikacja poprawności zapisanych na nich danych. Proces ten jest zautomatyzowany i przechodzi przez niego każdy zreplikowany krążek, co praktycznie do zera eliminuje ryzyko wypuszczenia wadliwego produktu.

Wytłoczone płyty CD są poddawane procesowi nanoszenia nadruków

Zewnętrzna warstwa tych krążków – strona bez zapisanych danych – może zostać w dowolny sposób ozdobiona. Realizuje się to poprzez nadruk offsetowy lub metodą sitodruku. Pierwsza z tych technik jest polecana szczególnie w przypadku nanoszenia na płyty CD bardzo wysokiej jakości grafik wykorzystujących pełną paletę kolorów (CMYK) i z licznymi przejściami tonalnymi.

Zleć replikację nośników optycznych profesjonalnej tłoczni płyt CD Digi Pres!

Jeśli planujesz masową produkcję optycznych nośników z muzyką, ich tłoczenie będzie najlepszym rozwiązaniem. W przypadku dużych nakładów (powyżej 300 szt.) jest to technologia tania, która do tego gwarantuje najdłuższą możliwą żywotność krążków. Nasza firma Digi Pres od 1990 roku specjalizuje się w produkcji płyt CD tą metodą – skorzystaj z usług doświadczonej tłoczni. Zrealizujemy każde zamówienie na replikację nośników optycznych, zajmiemy się naniesieniem na nie nadruków oraz wydrukujemy do nich opakowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *